Mitkä asiat askarruttavat vaunun valinnassa? 

22.09.2025

Geomachine Oy


Maaperätutkimusvaunua valitessa ensimmäisenä on luonnollisesti varmistuttava, että uusi työkalu soveltuu omiin tutkimusmenetelmiin. Mutta mitä muita asioita hankintakeskusteluissa usein pohditaan? Siitä kerromme tässä jutussa.

Geomachinen kairavaunuvalikoima kattaa tällä hetkellä seitsemän erilaisiin tutkimusmenetelmiin suunniteltua vaunua. Kun vaihtoehtojen valikoima on näin laaja, on tärkeää, että maaperätutkimusyrityksellä on hankintaa pohtiessaan riittävästi tietoa oikean ostopäätöksen pohjaksi.

Geomachinen myyntipäällikkö Alex Lindholm on auttanut lukuisia maaperätutkimusyrityksiä valitsemaan käyttöönsä soveltuvimmat ja toimivimmat työkalut. Onnistuneen valinnan takana on aina avoin vuorovaikutus. “Vaikka kyseessä olisi jo kauan alalla toiminut maaperätutkimuksen konkari, emme koskaan sivuuta hankintakeskustelussa vaunun sovellusalueiden kartoitusta. On tärkeää läpivalaista yhdessä asiakkaan kanssa hänen yrityksensä nykytilanne ja varmistaa, että hän saa tiedon kaikista hänelle juuri tässä hetkessä parhaiten soveltuvista vaihtoehdoista.”

Nämä kolme kysymystä kiinnostavat eniten

Maaperätutkimusala on varsin erikoistunut ja pieni. Siitä syystä alan toimijoilla on usein hyvä käsitys tarjolla olevista konevaihtoehdoista ja -valmistajista. “Meille ennestään tuttu asiakas tulee hankintakeskusteluun usein hänelle soveltuva konemalli mielessään. Hänellä saattaa olla kyseisestä mallista kokemusta jo ennakkoon, joten keskustelu voidaan käydä hyvinkin suoraviivaisesti. Mutta vaikka peruskone olisikin asiakkaalle tuttu, tulee hänelle yleensä aina uutena asiana se, miten paljon älyä koneisiin nykyään halutessaan saa mukaan. Siksi keskustelemme aina myös siitä, miten digitaalisten palveluidemme ansiosta esimerkiksi koneen ylläpitoa, huoltoa, kalustonhallintaa ja projektien suunnittelua on mahdollista tänä päivänä tehostaa.”

Uusilla asiakkailla on yleensä kolme vakiokysymystä. “Yleensä kysytään soveltuuko kone varmasti itsellä käytössä olevaan menetelmään, löytyykö siitä riittävästi tehoja ja pääseekö sillä tarvittavan syvälle. Näihin kysymyksiin on helppo vastaus. Kaikki Geomachinen koneet ovat satavarmasti kykeneviä niihin menetelmiin, mihin ne on suunniteltu.”

Paras vaihtoehto nyt, mutta miten tulevaisuudessa?

Maaperätutkimusala elää toimintaympäristönsä muutosten tahdissa. Alex Lindholmin mukaan tällä hetkellä kysyntää on etenkin isommille koneille, joilla pääsee tekemään syviä tutkimuksia. Asiakkaita markkinatilanteen muutokset mietityttävät toisinaan ja myös niitä käydään siksi läpi. “Kukaan ei voi varmasti tietää, millaisille tutkimuksille tulevaisuudessa on eniten kysyntää. Mutta hyvä asia on, että jos nykytarpeeseen hankkii järeämmän vaunun, voi sitä usein hyödyntää tarvittaessa myös kevyempiin menetelmiin. Esimerkiksi siipikairauksia voi suorittaa kaikilla konelaivueemme malleilla. Tämä tulee monelle keskusteluissa yllätyksenä.”

Tulevaisuutta pohtiessa poikkeuksetta jokaista asiakasta kiinnostaa myös koneen ylläpito sen hankinnan jälkeen. “Keskusteluissa sivutaan aina myös sitä, miten koneen huolto- ja varaosatarpeet katetaan tulevaisuudessa. Tästä meidän kanssamme ei tarvitse olla huolissaan, sillä huolto- ja ylläpitopalvelumme on asiantuntevaa ja saatavilla aina tarvittaessa. Kehitämme myös tätä liiketoimintamme osa-aluetta jatkuvasti, josta tuoreimpana esimerkkinä on kenttähuoltokonseptimme. Olemme hiljattain tuplanneet kenttävalmiutemme, mikä tarkoittaa sitä, että apua todella saa sitä tarvitessaan hyvin nopeasti.”

Aina koneen hankintahetkellä asiakkaalla ei ole tarkalleen selvillä sitä, minkälaisia teknisiä ominaisuuksia työkalun olisi hyvä sisältää. “Joskus voi käydä niinkin, että koneen ominaisuuksien toivevalikko täydentyy vasta siinä kohtaa, kun sitä pääsee käyttämään tosielämässä työmaalla. Tämäkin on täysin ok. Sitten vain seuraavan huollon yhteydessä täydennetään konetta niillä ominaisuuksilla, joita asiakas haluaa siihen lisää.”

Mieltymykset merkkiuskollisuuden pohjana

Käyttäjän mieltymykset ovat myös isossa roolissa työkalua valittaessa. Kun tietyllä merkillä on tottunut tekemään töitä ja sen kanssa tulee hyvin toimeen, merkkiuskollisuus yleensä kestää.

“Se on vähän sama kuin auton valinnassa. Kun tietty merkki syystä tai toisesta miellyttää, ei sen vaihtamiselle näe tarvetta. Ne maaperätutkimustoimijat, jotka ovat mieltyneet juuri Geomachinen kairavaunuihin, arvostavat vaunussaan tyypillisesti sen kestävää rakennetta, helppoa liikuteltavuutta, älykkyyttä sekä toimivaa huoltoa ja ylläpitoa. Nämä ovat heille vuodesta toiseen järkisyitä valita työkalukseen juuri meidän koneemme.”

Kiinnostuitko? Ota yhteyttä Geomachineen!